چطور ضریب تاثیر یک مجله را متوجه شویم؟

ضریب تاثیر مجلات یا Impact factor شاخص علمی است که از طرف موسسات معتبر مانند ISI برای ارزیابی ارزش مجلات و نشریات علمی به کار میرود. هر ساله این شاخص علمی در jcr منتشر میشود. که به مقایسه نشریات علمی متفاوت میپردازد.
ضریب تاثیر مجلات مختلف متفاوت هستند، به عنوان مثال نمیتوان ایمپکت فکتور مجلات پزشکی را با مجلاتی در زمینه علوم کامپیوتر یکی دانست. مثلا امکان دارد مجله ای با ضریب ۱٫۵ در رشته کامپیوتر قوی محسوب شود اما در رشته های پزشکی بسیار ضعیف باشد.

ضریب تاثیر مجلات
ایمپکت فکتور منتشر شده در JCR امری نسبی است و نباید آن را برای رشته های متفاوت یکی فرض کرد.
پیش از اینکه اقدام چاپ مقاله نمایید بسیار مهم است که ضریب تاثیر مجله را در jcr بررسی کنید. اصطلاحا به چاپ مقاله در مجلات دارای ایمپکت چاپ مقاله jcr میگویند.
به طور کلی متوان نشریات ISI را به دودسته تقسیم بندی کرد. مجلات دارای ایمپکت فکتور که به آنها JCR میگویند و مجلات غیر امپکت دار که به آنها ISI LISTED میگویند.
تمامی مجلات ایمپکت دار جز نشریات مورد تایید وزرات علوم هستند و از اهمیت بالایی در سطح بین المللی برخوردار هستند.
معمولا چاپ مقالات در این نشریات رایگان است و هزینه ای برای شما در برنخواهد داشت، اما پروسه داوری این مقالات کمی طولانی است.
متاسفانه نشریاتی اقدام به انتشار ایمپکت فاکتورهای جعلی برای مجلات خود کرده اند و افرادی که تخصصی در این زمیتع ندارند به اشتباه آنها را برای انتشار مقالات خود انتخاب میکنند.
اما با این وجود توجه داشته باشید که ضریب تاثیر مجلات را تنها از طریق فایلی که هر ساله توسط این موسسه منتشر میشود تشخیص میدهند.
چاپ مقاله تضمینی jcr یکی از خدمات ارائه شده توسط موسسه کانون ای اس ای است که با داشتن سال ها تجربه در این زمینه یکی از بهترین موسسات برای این کار است.