برای هر مقاله چه تعداد رفرنس باید ذکر شود؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از محققان ذکر میکنند این است که هنگام نگارش مقالات خود چه تعداد رفرنس باید ذکر کنند؟ پاسخ موسسه کانون آی اس آی به شما این است که در تعداد رفرنس هایی که برای مقالات می آورید هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و در حالت عادی میتوانید هر تعداد رفرنس که میخواهید برای مقاله استفاده نمایید اما برخی مجلات و نشریه ها برای تعداد رفرنس ها محدودیت هایی در نظر میگیرند. که در ادامه این نوشته محدودیت ها و عوامل تاثر گذار در این کار را باهم بررسی خواهیم کرد. در ادامه با ما و نکته ای دیگر برای چاپ مقاله تضمینی همراه باشید.

در هر مقاله علمی و پژوهشی بخش رفرنس ها و منابع اطلاعات جمع آوری شده از بخش های مهم و انکار ناپذیر است. به این دلیل که از طریق رفرنس ها میتوان متوجه شد که صحت اطلاعات چه میزان است و نشان میدهد که اطلاعات خود را از چه منابعی بدست آورده اید، به بیان دیگر میتوان گفت که اعتبار مقاله علمی شما به طور انکار ناپذیری به مراجع آن بستگی دارد. اما به طور کلی در ذکر کردن منابع و مراجع مقاله به نکات زیر توجه نمایید.

 

رفرنس دهی در مقاله

 

تعداد رفرنس ها به هدف مقاله بستگی دارد

موضوع مقاله و تعداد رفرنس های آن به طور مستقیم باهم ارتباط دارند، به عنوان مثال اگر در حال تدوین یک مقاله مروری هستید باید از مراجع زیادی را ذکر کنید، به این دلیل که پژوهشگر در حین نگارش این نوع مقالات باید حتما کتاب ها و مقالات دیگری را مطالعه و بررسی کنید و اطلاعاتی که در آنها آورده شده است استفاده نماید. برای همین زمانی که فردی این مقالات را مطالعه میکند حتما به فهرست منابع هم مراجعه خواهد کرد تا از صحت اطلاعات ذکر شده اطمینان کسب کند.

تاثیر قدمت ایده در تعداد مراجع

اگر روی مقاله ای کار میکنید که یک ایده کاملا جدید را بررسی میکند کسی از شما توقع ندارد تعداد مراجع زیادی را برای آن ذکر کنید و طبیعی است که مقالات پژوهشی و کتاب های معتبری در این زمینه پیدا نکنید.

محدودیت های مجله

گفتیم که برای رفرنس دهی محدودیتی وجود ندارد اما برخی مجلات هستند که بر اساس تعداد کلمات مقالات برای آن محدودیت رفرنس در نظر گرفته اند به عنوان مثال برای مقاله ۳۰۰۰ کلمه نمیتوان بیش از ۶۰ مرجع استفاده نمود.

پس پیش از سابمیت مقاله بررسی کنید که نشریه ای که انتخاب کرده اید محدودیتی برای ذکر کردن تعداد رفرنس ها مشخص نکرده باشد.

اگر حتی بیش از تعداد مشخص شده کتاب یا مقاله مطالعه کرده اید تنها مقالاتی را که بیشترین ربط را به مقاله شما دارند را انتخاب کنید و منتشر نمایید.
این موضوع در شانس شما را به برای پذیرش مقاله به شدت افزایش خواهد داد.

توصیه ما به شما این است مه به طور معمول از برای هر نکته مهمی که در مقاله استفاده میکنید ۳ رفرنس را بیان کنید البته شاید لازم باشد که برای نکته ای خاص از تعداد بیشتری رفرنس استفاده نمیاید.

نکته دیگری که برای این کار باید به آن توجه کنید این است که تنها متن نیست که نیاز به رفرنس دهی دارد، حتی اگر از عکس یا نموداری در مقاله استفاده کرده اید حتما منبع آن را در پایان مقاله ذکر نمایید. تا به عنوان سرقت علمی محسوب نشود.